Sardinie – když příroda pojmenuje ráj
Ostrov mnoha vůní
Výroba sýrů, dlouhé teplé léto, veřejné i chráněné pláže, oblázky, písek a milí Sardové. Nejen tímto se vyznačuje Sardinie, ostrov ležící na jihozápadě Itálie.
Ne nadarmo se Sardinii přezdívá evropský Karibik. Pláže a obdivuhodná krajina celého ostrova Vás ohromí natolik, že si budete připadat jako v ráji. Ostrov dokáže hrát všemi barvami, na které si vzpomenete. Předvede Vám všechny scenérie, které jste dosud chtěli vidět. A
Relaxace i aktivní dovolená
Každý si zde přijde na své. Milovníci relaxačního opalování a koupání mají na výběr z nepřeb erného množství pláží, které omývá průzračně čisté Tyrhénské moře. Nezapomenutelný zážitek Vás na Sardinii čeká i v případě nasazení potápěčských brýlí. U útesů narazíte na kouzelný podmořský život.
Na začátku jarního a podzimního období jsou sardinské pláže vyhledávané hlavně surfaři. Zkrátka nepřijdou ani vyznavači turistiky či cyklistiky.
Skoro liduprázdné hory ve vnitrozemí Sardinie láká turisty stejně jako zalidněné pobřeží. Vzhledem k nízkému počtu turistů ve vnitrozemí, vyhledávají cyklisté sardinské cyklostezky pro poklidnou jízdu s možností koupání na překrásných plážích, ale také pro těžší jízdu do vrchu. Můžete zde počítat s převýšením až 1000 m.
Sardinské hory jsou však divočejší. Nemělo by Vás tedy vyvést z míry, potkáte- li divoké lišky, kuny, orly a jiné zvířectvo.
Vášeň pro tradici
Hlavní město Cagliari je protkané historií a památkami. Město je chráněné velkolepými hradbami, které dýchají atmosférou dob minulých. Sardinie je jedním z největších dovozců korku. Rostou zde tzv. korkové duby. Při procházce mezi jednotlivými vesničkami na stromy jistě narazíte. A poznáte je. Duby jsou většinou do poloviny své výšky oloupané, takže se Vám bude zdát, že jsou takzvaně polonahé.
Na území Sardinie se hovoří úředně italštinou, zaslechnout můžete však i Sardinštinu. Obyvatelé ostrova jsou velmi pohostinní lidé. Zabývají se výrobou výborných vín a delikatesních sýrů. Jeden z čerstvých sýrů, tzv. casu marzu, již musel být pro svou živočišnou kulturu zakázán. Tento ovčí sýr se ke své nezaměnitelné chuti dopracuje díky larvám mouchy. Ty se nakladou na sýr, který se i s larvami nechá zrát. Po uzrání se však mazlavý sýr konzumuje i s bílými červy. Pokud byste i přesto chtěli tento sýr ochutnat, nezoufejte a nasaďte pevnější boty. I přes zákaz se totiž v Sardinii najde nespočet výrobců, kteří se s výrobou oblíbeného sýra uchýlili do hor.
S kolty nízko u pasu
Máte-li rádi dobrodružství, navštívíte jistě i městečko Orgósolo v provincii Nuoro. Provincie je od pradávna nazývána Divokým západem a město Orgósolo je přezdíváno městečkem banditů.
Po celém městě se setkáte s malbami na fasádách domů. Lidé tak vyjadřují svůj nesouhlas s politickou situací doma i ve světě. Někdy znázorňují historické dění. Najít zde můžete například kresby Napoleona nebo New Yorku při útocích 11. Září 2001.
Město získalo svou přezdívku pro nespočet únosů, které se zde v minulosti odehrávaly. Vždy bandité žádali rodiny rukojmích o lidové výkupné a naštěstí byli všichni navráceni šťastně do svých domovů.
Dopřát si vidět víc, to je oč tu běží
Krásu Sardinie ocení každý, kdo se na ostrov vydá. Zamilujete se do působivé přírody, objevíte úchvatné chráněné pláže a skály prapodivných tvarů. Dovolíte si relaxovat a na vlastní oči spatřit tolik dechberoucích míst.