Bhútán aneb Země hořícího draka, která nikdy neuhasne
Sice je momentálně období, kdy všichni nedočkavě vyhlížíme sníh, i přesto mnoho z nás přemýšlí nad letní dovolenou. Pokud vás neláká klasické Chorvatsko a chcete zažít v létě i nějaké dobrodružství, jistě byste se měli vydat do Bhútánu. Tahle země vás dokonale uchvátí – stejně jako nás.
Krásy nebetyčných hor
Život v Bhútánu je tak trošku opředen tajemstvím, jelikož se jeho hranice každoročně otevřou jen omezenému počtu turistů. Kdo se do Bhútánu dostane, odjede s plnými dechberoucími snímky místních hor. Bhútán je totiž vysoko položená země, která dala vzniknout například úchvatnému himalájskému hřebenu, který tvoří přirozenou hranici s Tibetem.
Moderní království
Bhútán se rozkládá na ploše 47 tisíc kilometrů čtverečních s teplým a vlhkým podnebím, které občas protkne tropický déšť. Prostě pravá exotika. Dnes již můžete poznat Bhútán jako moderní zemi, nicméně zajímavostí je, že až do roku 1999 zde platil zákaz internetu. V jeho hlavním městě Thimphu je možno navštívit spoustu památek, z nichž ty neikoničtější jsou samozřejmě kláštery, na kterých si Bhútánci opravdu zakládají. Nejvíce nás uchvátil klášter Changangkha Lhakhang.
Místní tradice
Ve městech potkáváme muže, kteří jsou oděni do jejich klasických pohodlných plášťů, známých jako „kho“ nebo také „boku“. Jeden místní farmář nám prozradil, že dříve se dle délky rukávů těchto plášťů rozlišovaly místní kasty. Kdo byl nejbohatší, nosil dlouhé rukávy, a naopak. Ženy nosí kostkovaný lněný pruh látky, kterému říkají „kira“. Ten si jednoduše omotají okolo těla a sepnou sponou.
Vyznavači buddhismu
Také nás zaujalo, že spousta z místních mužů byla ostříhána úplně nakrátko. Naštěstí jsou Bhútánci docela sdílní lidé, ale musíte na ně opatrně. Zjistíte, že krátkými vlasy vyznávají svůj hold buddhismu. Naopak dlouhé vlasy znamenají pohrdání Buddhou a celým jeho učením.
Náš výlet rozhodně stál za to. A jelikož nás místní pozvali na další návštěvu, určitě se sem ještě někdy v životě podíváme.