Peru – cestování, poznávání, dobrodružství

K vyprávění o Peru nestačí formát školní slohové práce. Peru se musí vidět, cítit a zažít na vlastní kůži. Peru je jako zvláštní pyramida inků. Čtyři strany, jeden vrchol. Z každé světové části můžete pozorovat nová zvířata, nové rostliny, novou krajinu. Vyprahlé planiny stoupají od tichomořského pobřeží do vysokých And. V nepředstavitelných výškách se před vámi otevře vodní plocha jezera Titicaca, jako by vesmírný architekt jen tak napustil vanu ve vyšším patře. Překlenete vrchol a cestou dolů po jiné straně stavby vás schody zanesou do přízemní záplavy zeleně. Amazonský prales vám ukáže esenci barev a vůní. V atmosféře se vznáší zvláštní přívětivá atmosféra dávné civilizace.

V paměti se českým školákům zapíší hlavně jména Titicaca, Amazonka, Machu Picchu, Cuzco, a Inkové. Právem. Peru vás vždy přivede na tato místa a spolehlivě na vás udělá dojem.

V Peru jsme se naučili vnímat jinak čas i velikost. Jezero Titicaca leží ve výšce 3 812 nad mořem. Indiáni Uruové žijí na jezeře na umělých ostrůvcích, které si vybudovali z rostlin totora. Indiánů i ostrůvků jsou desítky. Pohybují se po obrovské hladině s lehkostí a naprostou samozřejmostí.

Amazonka stéká po bocích And, přitahuje vedlejší toky řek, nabírá sílu a jako největší řeka si proráží cestu celou jižní Amerikou, aby se spojila s Atlantikem. Tepe zelenou masou palem, stromů a keřů. Při výpravě nás obklopili barvy neuvěřitelných odstínů a sytostí. Tukani, ary, kolibříci víří nad hlavou společně s obrovskými motýli. Poprvé jsem viděla roztomilé žáby, ve všech barvách duhy. Řekou se prohánějí obrovské ryby včetně piraní.

Machu Picchu, opevněné sídlo, stovka obytných domů i kultovní objekty. Svou výjimečnou polohou kdysi uniklo pozornosti španělských dobyvatel. Báli jsme se davů turistů, ale obrovský prostor, kde se prolíná divoká zeleň džungle s obrovskými opracovanými kameny, dýchá zvláštním klidem.

Cuzco platilo za hlavní město staré incké říše. Původní civilizace přirovnávala město k tělu posvátné pumy, na místě její hlavy vybudovala pevnost Sacsayhuamán. Město vyvolává zvláštní pocity, úctu k prastaré vysoce vyspělé civilizaci, obdiv k architektuře i umění. Znovu jsme si vzpomněli na teorie Ericha von Danikena o nápomoci nebo vlivu mimozemské kultury. V takové atmosféře těžké nepodlehnout.

Návštěva Peru patřila mezi velké zážitky. Nedaleka Cuzca jsme si dlouhé cestování ještě okořenili. Zlákala nás nabídka nevšedního ubytování.

Skylodge. Reklamní leták sliboval přeměnu v kondora, nezapomenutelné výhledy a adrenalin. Pokoje ve tvaru průhledných kapslí jsou přichyceny přímo ke skále ve výšce 120 metrů. Po jištěné cestě žebříků a lan jsme se dostali do svého hnízda s omezeným prostorem, ale naprosto pohodlným vybavením. Kuchyňka, postele až pro 8 osob, solární lampičky a samozřejmě i ekologická toaleta. V závětří průhledných stěn jsme z nečekané perspektivy pozorovali západ i východ slunce, pohyb hvězd, nekonečné vrcholky okolních hor.

Peru se vám zapíše do srdce. A zapíší se vám do něj i místní obyvatelé. Mluví španělsky, snaží se anglicky a do svého vysvětlování či obchodování přimíchávají další dialekty. Stále se usmívají a stále se vám snaží prodat ručně vyráběné zboží. Domů jsme přivezli několik giga fotek a vlněné čepice, rukavice a ponča pro celou rodinu. Legrační, barevné, zbytečné? Kupodivu to byl snad první suvenýr, který jsme ale doma v zimě opravdu oblékli.

Občas jen tak zavřu oči a vrátím se do Peru. Nechám se znovu a znovu nadnášet vzdušnými proudy a kroužit nad vrcholky And. Znovu jako bájný kondor.

Mohlo by se vám líbit